ג’ינג’י גן – איך מכניסים דמויות נוספות לטיפול בפעוט?


כדי שיהיו דמויות נוספות, הפעוט צריך לשהות עימן וללמוד לסמוך עליהן, וגם זו פונקציה של גיל ושל למידה. ככל שהילד גדל ההסתגלות היא שונה, כמו שלמשל יש ימי הסתגלות רבים בפעוטון בהשוואה לזמן קצר בגן חובה. לעיתים הסצנות מתרחשות בעיקר כשהאם נמצאת, לכן כדי שאבא או הסבים יוכלו להיכנס לתמונה, הם צריכים הזדמנויות. לשם כך האמא צריכה לצאת מהתמונה ולפנות מקום. 

נכתב על ידי צוות ג’ינג’י גן – תינוקייה ברמת גן

אם כך, איך יש לנהוג במצב שבו הפעוט מתעקש שרק הורה מסוים יטפל בו?
ילד לא יכול להכתיב מי מההורים יטפל בו. זוהי החלטה הורית, ועליהם לומר לו אנחנו נחליט מי ייקח אותך לגן ומי ירחץ אותך.

לא צריך לתת לפעוט לקבוע מי יקלח אותו, אבל אם למשל הוא רגיל שהאם רוחצת אותו ופתאום דמות אחרת אמורה לעשות זאת, רצוי שזה יקרה קודם בנוכחותה.כך גם אם הוא אמור לישון אצל סבתא, מוטב שיכיר היטב את הבית ויתרגל לשחק בו ולהיות מטופל שם. למרות כל זאת, אין מקום לבוא בטענות לפעוט המתעקש ש”רק אמא”, או לחשוד בו שהוא רק עושה מניפולציות.צריך לזכור שגם מאחורי ‘מניפולציה’ יש צורך שבוער בפעוט, וצריך להבין אותו ולנסות לברר איתו מה עומד מאחוריו, לפעמים זה דבר קטן כמו שינוי בהרגל. הוא רגיל למשל שעם אמא מתקלחים בעמידה ועם אבא בישיבה, ולפעמים אלה דברים מהותיים יותר שעומדים מאחורי הבקשה שלו וצריך לברר אותם.

על ההורה לזכור שהצורך של ילד בהוריו אינו דבר שחולף, ושהוא מתחזק בתקופות מסוימות. ילד תמיד זקוק להוריו וזו פונקציה של תקופות בחייו, זהו היבט משמעותי מאוד ביחסים מוקדמים של ילדים, ותלוי במשפחה ובאינטראקציה שבין ההורים לילדים. במידת הצורך אפשר לבקש התערבות חיצונית מאנשי מקצוע איך לשלב דמויות משמעותיות נוספות בחיי הפעוט.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות