בשעה טובה ילדת, כבר הסתגלת קמעה לסטטוס החדש שלך כאמא טרייה או כ… אמא לשניים, לשלושה או יותר והנה החיים הקודמים קוראים לך. את נזכרת שמלבד היותך אמא (תפקיד שמילאת באופן כמעט בלעדי בחודשים האחרונים) הינך גם אישה עובדת, בעלת עיסוקים שאליהם היית רגילה ושבהם עסקת עד לא מזמן, אולי קריירה שהופסקה?
אילו היינו במציאות השבטית שאפיינה את החיים עד לפני אי אלו שנים, ייתכן כי היינו יכולות להמשיך לשהות במחיצת פרי בטננו עוד פרק זמן כזה או אחר, אולם במציאות של היום, אנו נדרשות לצאת לעבודה ולמצוא סוג של טיפול חלופי לעולל או לעוללית שלנו, בזמן שאנחנו שועטות במסלול הקריירה וכדי לתרום את תרומתנו לכלכלה המשפחתית.

ג'ינג'י גן - תינוקייה

ג’ינג’י גן – תינוקייה

נכתב על ידי צוות ג’ינג’י גן – משפחתון ברמת גן

תינוקייה או מטפלת?


חלק מהתינוקות אשר אימם חוזרת לעבודה בתום חופשת הלידה, מבלים את זמנם עם מטפלת פרטית, אולם כיום מסתמן כי יותר ויותר הורים בוחרים באופציה של תינוקיה, פעוטון או משפחתון.
תינוקיות, פעוטונים או משפחתונים הן מסגרות טיפוליות לתינוקות קטנטנים שבהם נמצאים מספר תינוקות עם מטפלת אחת או יותר.
הורים הבוחרים באופציה של תינוקיה או פעוטון, כבר לא רואים יתרון ביחס של 1:1, מטפלת אחת על תינוק אחד, ומחפשים דווקא מקומות מתאימים בהם קיים פיקוח כלשהו ושיכולים לתת פתרון ראוי וטוב, למשך תקופה ממושכת בשנותיו הראשונות של התינוק.
גם מי שבוחרים במטפלת 1:1 מרגישים תוך חודשים ספורים שהילד זקוק לקצת יותר, ליותר גירויים, לפעילות מגוונת ורבה יותר ובעיקר לקשר ואינטראקציה של ילדם עם ילדים אחרים בני גילו.

משפחתון ברמת גן

משפחתון ברמת גן

אז איך בוחרים תינוקיה הלכה למעשה?
תמיד טוב לשאול אמהות בגינות המשחקים באזור המגורים שלכן, או תוך כדי טיול בשכונה (מי שהולכת עם עגלת תינוק, הרי תמיד שמה לב למי שהולכות עם עגלות תינוק…) אם הן מכירות תינוקיה מומלצת או פעוטון מומלץ. בהחלט יתכן שתמצאו עוד אימהות במצבכן שמחפשות המלצה על תינוקיה טובה, שאולי כבר ראו כמה תינוקיות או פעוטונים ואולי אפילו תינוקיה שמצאה חן בעיניהן, או שכבר נרשמו לגן ילדים ושימליצו מניסיונן או היכרותן. קחו בחשבון המלצות כמובן, אבל זכרו שעל כל גן ילדים, תינוקיה או פעוטון תמיד תשמעו הן מחמאות והן ביקורות, כי הכל בעיני המתבונן ועפ”י סדרי העדיפויות הייחודיים לכל אחד ולכן, מומלץ לבקר בתינוקיה בעצמכם ולהתרשם ממראה עינכם ומתחושות הבטן שלכם. שימו לב לניקיון התינוקייה ולרמת התחזוקה שלה, להתאמת המשחקים לגילאי הילדים, התבוננו בתינוקות, בחנו את התנהגותם, האם פניהם מביעים שמחה ונינוחות? האם הם פעילים? כיצד מגיבה המטפלת לתינוק בוכה? מה עושים עם התינוקות בשעות העירות שלהם?

שאלו לגבי סדר היום. האם יש סדר יום מובנה? האם מקפידים על שעות האכלה וערות אחידות. זכרו כי לכל תינוק יש לוח זמנים אחר וויסות שונה לזמני שינה ואכילה. השאיפה היא לספק את צרכיו של תינוק באופן אישי ולאו דווקא קולקטיבי. בררו לגבי ביטוח, הקפדה על בטיחות וביטחון, האם צוות התינוקייה עובר סדנאות החייאה ועזרה ראשונה לתינוקות? מומלץ לברר לגבי הכשרתן וניסיונן של צוות המטפלות בפעוטון / תינוקיה. נסו לסמוך על ההתרשמות שלכם: האם אתם רואים צוות מחייך, מלטף, עדין, רגוע וסבלני? תמיד אפשר לבקש טלפונים של הורים לתינוקות שכבר נמצאים בפעוטון / תינוקיה ולשמוע את חוות דעתם.

סבתא מטפלת –

לרגע נראה כי הכל ורוד אצל הבוחרים בסבתא כמטפלת, אבל כל האמהות מציינות את בעיית הגבולות.
נושא נוסף שהוא מאוד שברירי במקרה של סבתא מטפלת הוא ביחסים בין הסבתא להורי הילדים. העובדה שהסבתא נמצאת עם הילד בצורה אינטנסיבית באמצע השבוע גורמת לה להיות יותר מעורבת בחיי המשפחה.

הסיטואציה שבה הסבתא מטפלת יכולה להיות נפלאה, אבל הבעיה היא במקומות הקונפליקטואליים. “אמא שמבקשת מאמא שלה או מחמותה שתטפל בילד, צריכה לקחת בחשבון שמערכת יחסים אמא-בת או כלה-חמות הרבה פעמים טעונה ומרובת רבדים עם פוטנציאל לקונפליקט”.
אם הסבתא נמצאת כל היום עם הילדים בבית, יש לה בדרך כלל מה להגיד.

פעוטון ברמת גן

פעוטון ברמת גן

איך לפתור את המכשולים?

צריך מראש לעשות הערכה אם היחסים עם הסבתא מספיק גמישים ואיתנים, ולא לבחור באפשרות הזו בכל מחיר. לפעמים עדיף לשלם למטפלת ושלא יהיה מצב משפחתי טעון. אם מצליחים להגיע לרמת פתיחות ולדבר על דברים שמפריעים, יש סיכוי שזה יעבוד טוב. תלוי בנפשות הפעילות”.
להורים הבוחרים בסבתא כמטפלת, לקבוע מראש תקופת ניסיון, שבסיומה תהיה הערכה של שני הצדדים את המצב. “ברמה של אהבה ונכונות נתינה, יש לסבתא הרבה יותר מה להעניק ממטפלת”, היא מדגישה, “אבל זה תלוי גם במידת המוטיבציה של הסבתא לטפל בנכד. אם הטיפול נכפה עליה, זו עלולה להיות חוויה לא טובה. גם סוגיית הכסף היא סוגייה מהותית. התשלום הופך את הדברים לברורים יותר, אבל לשלם לסבתא זה לפעמים בעייתי. כדאי לקחת בחשבון שלבחירה שלא לשלם יש גם מחיר”.

עצות זהב להעסקת הסבתא כמטפלת אם מערכת היחסים בין ההורים לבין הסבתא אינה חיובית, חפשו פתרון אחר.
ודאו מראש כי הסבתא באמת נכונה לטפל בנכד, שהיא כשירה לכך פיזית (טיפול בתינוק דורש להרים אותו הרבה, לטייל איתו ולהעסיק אותו באופן תדיר) ושיש לה מספיק סבלנות.
ערכו תיאום ציפיות לגבי שעות העבודה, מקום הטיפול בילד, מה אתם מצפים שתעשה בנוסף בבית (בישולים, כביסות).
שוחחו באופן גלוי, גם על נושאים שאינם נעימים כמו כסף או הצבת גבולות. חשוב ששני הצדדים יחושו בנוח לדבר על הכל.
אם הסבתא מטפלת בביתה, דאגו לאבזר את הבית בהתאם לצורכי התינוק: מיטה/לול, עגלה, משטח פעילות, חיתולים, בגדים להחלפה, בקבוקים, מוצצים, צעצועים, ספרים, די.וי.די וכו’.
כדאי לנסות לתכנן ביחד עם הסבתא פעילויות מועדפות: לצייד אותה בכרטיסייה לג’ימבורי או לחוג מתאים, לבחון ביחד צעצועי התפתחות, להזכיר לה שירים ודקלומים מתאימים לגיל הילד וכו’.
ערכו מדי פעם שיחות רענון כדי לבדוק האם לא התעייפה מהטיפול בנכד. הקפידו להיות עם האצבע על הדופק בנושא זה.
חשוב להקפיד לא לנצל את הסבתא ולאפשר לה מספיק זמן פנוי לעצמה ולעיסוקיה.
עשו הפרדה בין סבתא בזמן שהיא מטפלת, לבין סבתא במפגשים משפחתיים.
גם אם אתם כועסים על הסבתא, אל תדברו עליה רעות ליד הילדים. אפילו אם היא לא מטפלת טובה מספיק עבורכם, היא עדיין הסבתא של ילדיכם ותישאר סבתא גם אחרי שתפסיק להיות מטפלת.

ואחרי הכול – צריך לבחור ולהחליט על תינוקיה אחת בלבד… החלטתם? בחרתם? נרשמתם? קחו נשימה עמוקה, הכנסת תינוק למסגרת הראשונה בחייו, היא התרגשות גדולה, לכם וגם לנו…

שיהיה בהצלחה,צוות ג’ינג’י גן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות